Dlaczego powinniśmy przeczytać powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka?

Powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka to niewiarygodnie fascynująca, krótka książka o wizji końca panowania ludzkości na świecie. Čapek to teraz dla nas kolejny Orwell. Bo wizja konfliktu politycznego, wizja z zagrożeniem faszyzmem, a na dodatek ludzka głupia natura, by zdobyć władzę, by być silniejszym, ważniejszym, lepszym. by zdołała się wślizgnąć w taką utopijną opowieść.

Jak wygląda ta utopijna rzeczywistość?

Według tej książki ludzie usunęli z ludzkiej cywilizacji właśnie to, co bezcelowe, abstrakcyjne, fantastyczne lub stare, a więc usunęli wszystko, co ludzkie, biorąc tylko prostą stronę praktyczną, specjalistyczną i utylitarną. I ta zalana żałosna karykatura ludzkiej cywilizacji polega na: budowaniu cudów techniki, unowocześnianiu naszej starej planety, bez wątpienia zaczyna nawet fascynować ludzkość. Jaszczurki w tej powieści stały się podobne do ludzi chciałyby śpiewać. Sporo tu autoironii, satyry i niestety celnych obserwacji ludzkiego absurdu.

Na czym polega fenomen tej książki?

Powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka przez ponad pół setki lat nie tylko nic nie stracił na swojej aktualności, ale wręcz przeciwnie, coraz lepiej wpisuje się w nasze czasy. Jakiś czas temu przeczytaliśmy “Fabrykę absolutną” tego samego autora i od tamtej pory mamy w planach kolejną. Jesteśmy pod wrażeniem wnikliwości autora, jego wnikliwości i trafności poszczególnych wniosków wyciągniętych z jego obserwacji.

Jaki jest tutaj sposób prowadzenia narracji?

Czyta się ją różnie: momenty były lekkie i zabawne, momenty nieszczęśliwe i przerażające, było kilka nudnych urywków, niemniej jednak były one niezbędne do ukazania większego obrazu. Pasuje to do pewnych wymagań stawianych książkom, czyli jaki gatunek mielibyśmy przyjąć, jeżeli chcielibyśmy opisać książkę, bo na każdym poziomie byłyby one inne – na górze beletrystyka, gdzieś na dole satyra polityczna z tradycyjnymi powiązaniami (historycznymi teraz, w czasach, gdy powstawała publikacja, nie do końca historycznymi), a jeszcze głębiej traktat filozoficzno-antropologiczny. I na każdym z tych etapów trudno uwierzyć, że książka pt. “Inwazja Jaszczurów” została skomponowana ponad osiemdziesiąt lat temu. Także w naszych czasach wydaje się ona dosyć wartościowa i pozwoli nam spędzić ciekawie czas na lekturze. Na pewno nie będziemy tutaj żałować spędzonego na nią czasu, bo to literatura fantastyczna.