Co przedstawia powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka?

Obawialiśmy się tej książki, zwłaszcza, że jej tytuł “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka (https://www.taniaksiazka.pl/inwazja-jaszczurow-karel-capek-p-1491505.html) brzmiał jak z niskobudżetowego horroru. Jednak gdy zaczęłyśmy czytać, niemal wszystkie nasze obawy zniknęły, obróciły się w pył. Książka, którą czyta się bardzo dobrze. Ma bardzo czytelne odniesienia do rozwijającego się nazizmu w Niemczech, w tym liczne wstawki ośmieszające tę ideologię. Jest to pierwowzór ziemi małp. A poza tym wiele innych humorystycznych projektów.

Czym jest ta powieść?

Książka będzie w głównej mierze satyrą, błyskotliwie oddającą realia konkretnego, międzywojennego świata. Autor z charakterystycznym dla siebie dowcipem (nie zdając sobie sprawy z narodowości autora, można łatwo wnioskować, że pochodzi z Czech) opowiada o losach partnerstwa inteligentnych jaszczurów z jeszcze inteligentniejszymi ludźmi, których uczynili swoimi Saurianami i zrobiliście z nich niewolników.

Na czym polega istota tej powieści?

Książka jest wielopłaszczyznowa i porusza kilka ważnych tematów. Autor wyśmiewa kampanie dyplomatyczne państw, które wspólnie podpisują traktaty, których potem nie przestrzegają. Zwraca uwagę na wszelakie ruchy społeczne, które znajdują się na wolności jaszczurki domagające się powszechnej edukacji. Nie da się ukryć, że ironicznie odnosi się do tych ludzi, którzy chcieliby uczynić świat lepszym pod każdym względem. W inkluzji bardzo wyraźnie pokazuje konsekwencje działań mężczyzn i kobiet (tych wielkich, którzy rządzą państwami, korporacjami i tych malutkich, którzy są posłusznymi sługusami).

Jaki jest format tej książki?

Podsumowując treść, jest to mądra, wnikliwa książka. Jest też napisana w ciekawy sposób, jak reportaż dziennikarski. Taka forma idealnie wpisuje się w konwencję powieści, ponieważ każda inna nie oddawałaby w pełni tego, co Karela Čapka chciał przekazać.

Czego tutaj dotyczy treść?

Inwazja Jaszczurów” to wspaniała antyutopia, obok której nie można przejść obojętnie. Powieść o szczególnej śmierci ludzkości z wyboru. Genialny “wynalazek” prowadzący ludzką cywilizację do największego rozkwitu, w jednym momencie wymyka się spod dyktatu i staje się pobudką destrukcyjną, który prowadzi planetę do zagłady. Ludzkość przygotowuje sznur do swojego gardła, a kiedy orientuje się, że ma zostać powieszona, zamiast się temu przeciwstawić, pomaga zacisnąć poszczególne pętle i tym samym doprowadzi to wszystko ludzkość na skraj zniszczenia.