Co znajdziemy powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka?

Koniec końców, jest to książka o człowieku i jego osobistym wkładzie w szaloną karuzelę zwaną życiem, które wciąż ma znaczenie. Książka pt. Inwazja Jaszczurów – Tania Książka Karela Čapka to bardzo dobry materiał. Choć książka w dużej mierze dotyczy czasów historycznych (dwudziestolecie międzywojenne, kolonizacja XX wieku), uważamy, że pod wieloma względami jest nadal aktualna. Wszelkie głosy krytyki, że książka jest przestarzała uważamy za bezprzedmiotowe.

Jakie problemy znajdziemy w tej książce?

Podejście do tej książki jako do SF, nie musi być doskonałym tropem, podobnie jak czytanie jej tylko w kategoriach satyry antynazistowskiej. Może chodzi właśnie o to, jak pętle sprzężenia zwrotnego ekonomia-polityka-nauka-moralność-kultura wpływają na życie ludzi. Może to być więc książka o “wielkim” interesie, który zaczyna się od korsarskiej przygody wydobywania pereł z płazów w drodze wymiany, a kończy na sprzedaży płazów jako taniej siły roboczej w skali globalnej.

Utopijny świat

Jest to książka, która wydaje się opisywać współczesny świat. W naszych czasach też to się wydaje aktualne. O “wielkiej” polityce i nieodłącznej hipokryzji wielkiej polityki, polegającej na tym, że państwa składające deklaracje pokojowe same się zbroją, a “nasi” i państwa neutralne dostarczają im razem z bronią. Powieść pt. “Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka to też książkę o “wielkiej” nauce, która poszukuje prawdy o plażach tylko pod warunkiem, że prawda ta odpowiada człowiekowi i jego panowaniu nad wszystkim, co żyje. I wreszcie za “wielką” kulturę, która zamiast reprezentować niezależną myśl ludzką, służy interesom innych “wielkich”, jeśli chodzi o warunki, w jakich powstają prądy modalne i PRO, czy antyfaszystowskie.

Jakie są ukazane relacje społeczne?Ale w

głównej mierze jest to coś dla nasze mainstreamu, bardzo ważnego, przedstawianego tu jako owe tytułowe jaszczurki. Są oni tutaj ukazani jako nieudacznicy, bez duchowych aspiracji, nie widzący dalej niż czubek jaszczurczego nozdrza i niechętni opisanym wyżej “wielkim” sprawom, a jednocześnie przekonani, że wszyscy oni powinni i działają zdecydowanie, bez wahania, a potem to dostają. W tym sensie “Inwazja Jaszczurów” nie zdezaktualizowała się ani o jotę: dziś, jeszcze bardziej niż wtedy, mamy coraz mniej myślących, wymagających mas i ludzi, którzy próbują na tym dobrze zarobić. Pod staroświeckim czeskim humorem kryje się gorzki posmak tej satyry.